header-food-nutrition-01

Meal Prices

Following is meal pricing for the 2018-2019 school year:

Breakfast Program

School breakfasts are made up of four (4) components: an entree (which counts as two components), plus a fruit and a milk. Students are required to take three (3) components; one must be a half-cup of fruit for the meal to count as an approved (reimbursable) “school breakfast.”

Elementary School Middle School High School
Student Full Price $ 1.70 $ 1.75 $ 1.75
       Weekly $ 8.50 $ 8.75 $ 8.75
       Monthly (20 days) $ 34.00 $ 35.00 $ 35.00
Student Reduced Price $ .30 $ .30 $ .30
       Weekly $ 1.50 $ 1.50 $ 1.50
       Monthly (20 days) $ 6.00 $ 6.00 $ 6.00
Adult $ 2.00 $ 2.00 $ 2.00
       Weekly $ 10.00 $ 10.00 $ 10.00
       Monthly (20 days) $ 40.00 $ 40.00 $ 40.00
Milk $ .55 $ .55 $ .55
       Weekly $ 2.75 $ 2.75 $ 2.75
       Monthly (20 days) $ 11.00 $ 11.00 $ 11.00

Lunch Program

School lunches are made up of five (5) components: a meat/meat alternate, bread/grain, fruit, vegetable and a milk. Students are required to take three (3) of these components; one must be a half-cup of fruit or vegetable for the meal to count as an approved (reimbursable) “school lunch.”

Elementary School Middle School High School
Student Full Price $ 2.75 $ 2.95 $ 3.00
       Weekly $ 13.75 $ 14.75 $ 15.00
       Monthly (20 days) $ 55.00 $ 59.00 $ 60.00
Student Reduced Price $ .40 $ .40 $ .40
       Weekly $ 2.00 $ 2.00 $ 2.00
       Monthly (20 days) $ 8.00 $ 8.00 $ 8.00
Adult $ 3.75 $ 3.75 $ 3.75
       Weekly $ 18.75 $ 18.75 $ 18.75
       Monthly (20 days) $ 75.00 $ 75.00 $ 75.00
Milk $ .55 $ .55 $ .55
       Weekly $ 2.75 $ 2.75 $ 2.75
       Monthly (20 days) $ 11.00 $ 11.00 $ 11.00

Following is a la carte pricing for the 2018-2019 school year:

Middle and High Schools

Item Price Item Price
Bagel with Cream Cheese $ .85 Homemade Baked Items* $ .75
Betty Crocker Bar $ .75 Juice, Bottled 10 oz. $ 1.00
Beef Jerky $ 1.75 Juice, Switch or V8 Fusion 8 oz. $ 1.00
Blueberry Lemon Crisps $ .75 Lemonade, Lite (high school only) $ 1.00
Bonzer Cookie $ .75 Milk $ .55
Cereal Bar $ .75 Muffins, Sara Lee $ .75
Cereal Cup $ .65 Nature Valley Crisps $ .65
Cheese, String $ .65 Nutri∙Grain Bar $ .75
Chex Mix $ .75 Popcorn, Kettle $ 1.00
Chips $ 1.00 Popcorn, White Cheddar $ 1.00
Cinnamon Roll w/Icing* $ .85 Popcorn, Sea Salt Caramel $ 1.00
Craisins $ .5 Pop-Tarts $ .85
Extra ½ Cup Fruit or 4 oz. Juice $ .65 Powerade Zero 20 oz. (high school only) $ 1.45
Extra ½ Cup Vegetable $ .65 Rice Krispies Bar $ .75
Frozen Treat $ 1.00 Side Kicks Smoothie $ .75
Fruit Roll Up $ .75 Smart Water $ 1.35
Fruit Snack, Welch’s $ .75 Vitamin Water Zero, 20 oz. (high school only) $ 1.45
Fuze Diet Tea, 20 oz. (high school only) $ 1.45 Water, Dasani 20 oz. $ 1.00
GoGurt $ .75 Yogurt, Large $ 1.15
Gold Fish Crackers $ .75 Yogurt, Small $ .75
Grahams, Scooby $ .75
* Available only on days when it’s on the breakfast or lunch menu.

Subject to change throughout the year.